wtorek, 23 grudnia 2014

Życzenia

Czcigodni Czytelnicy
Zbliżają się tak bardzo polskie Święta. Kilkoro z grona moich przyjaciół obchodzi je w sposób w pełni tradycyjny, aczkolwiek bez składowej religijnej. Tego wieczoru w ich domach wszyscy łamią się opłatkiem, na stole pojawiają się klasyczne wigilijne potrawy, co najwyżej zróżnicowane tradycją regionalną lub rodzinną. A pod choinką na gości i domowników czekają prezenty. Zaś po wieczerzy myśli się o sprawach ważnych, o swoich bliskich, którym w codziennym rozgardiaszu nie poświęcamy tyle uwagi, na ile zasługują. I słucha się kolęd. Tych polskich lub zagranicznych, ale nie skalanych tandetną komercją. Bo tyrolska „Cicha noc” jest piękna i wzruszająca, ale już „Dżinglujące belle” po przedświątecznych zakupach, u wielu ludzi budzą obrzydzenie.
Ale zdecydowana większość z Was oraz naszych bliskich tego wieczoru skieruje myśli ku temu, co wydarzyło się przed ponad dwoma tysiącami lat. I zmieniło losy świata.
I właśnie takiej chwili refleksji, oderwania się od codziennych problemów i pomyślenia o tym, co najważniejsze, z całego serca życzymy.

Flavia de Luce, Tie Fighter i Stary Niedźwiedź

43 komentarze:

 1. Moi Drodzy
  Niech w tą szczególną noc - złapie Was za gardło, ściśnie tak mocno że nie jedną uronicie łzę właśnie to - co Wam w sercu, najpiękniej gra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje życzenia, Adamie, jak zawsze są wyjątkowe. Doskonale rozumiem, co miałeś na myśli. Łzy wzruszenia - jak najbardziej. Dla mnie niestety Święta są zazwyczaj okresem pewnych podsumowań i zazwyczaj towarzyszą im łzy rozgoryczenia.

   Usuń
  2. Czcigodny Adamie
   Gdy ktoś w tę noc sięgnie myślami do betlejemskiej stajenki, jest to normalne i oczywiste.
   Jeśli osoba nie obdarzona łaską wiary pomyśli o sprawach ważnych i osobach sobie bliskich, On to zrozumie i zapewne doceni.
   Bo to wszystko to jest treścią tego dnia.
   Mnóstwo serdeczności.

   Usuń
  3. @Flavia de Luce

   Wartości świata - a świat wartości.
   Popatrz trochę inaczej. Jeżeli jest tak jak piszesz - to jesteś jedną z najbogatszych osób, bo życie człowieka tyle jest warte, co ilość popełnionych w nim błędów.
   Twoje "pięć groszy" w podarunku biednemu więcej jest warte niźli milion oddany przez bogacza.
   Tyleż samo warta jest jedna łza. Niczym zaś jest uśmiech - jeśli tylko przylepiony do twarzy.

   Pamiętaj proszę. Nigdy nie walcz z Z. Zawsze walcz O
   Tylko wtedy zaznasz szczęścia.

   Usuń
  4. Szanowny Adamie.

   Uosabiasz wszystko to, czego chciałbym Ci życzyć. Zatem pozostaje mi życzyć Tobie, abyś nie zapomniał o tym, jak wiele mądrych słów masz nam jeszcze do przekazania.

   Z głębi serca, wesołych Świąt Adamie.

   Usuń
  5. @Adamie

   Tylko co człowiek ma z tych popełnionych błędów? Czasem tylko przekonanie, że odejdzie z tego świata, nie pozostawiwszy nic po sobie. Ale z ostatnią twoją myślą, Adamie, jak najbardziej się zgadzam :)

   Usuń
  6. @Flavia de Luce

   Na ile udało mi się Ciebie poznać (z virtualu), należysz do zbioru osób dla których dzień - kiedy nauczysz się życia na pamięć - będzie jednocześnie tym dniem ostatnim. Stąd -wyrażoną wątpliwość, czy aby popełnione błędy mogłyby przybrać postać wartości dodanej, traktować mogę jedynie w kategorii sympatycznego przekomarzania.
   Żyjesz, dopóki coś Cię złości lub cieszy. Stagnacja zaś - zabija. Absolutnie wszystko!

   Stwórca dał Ci talent. Chcesz coś po sobie zostawić?
   To go rozwijaj.

   Usuń
 2. Ja również składam Wam bardzo serdeczne życzenia. Oby te Święta przyniosły Wam radość i spokój ducha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodna Kiro
   Skoro dopuściłaś już do siebie myśl, że może istnieć obiektywne Dobro, a życie nie musi kończyć się prostackim zamknięciem obiegu materii w przyrodzie, jesteś na dobrej drodze. Więc życzę Tobie kolejnych kroków na tej drodze.
   Spokojnych, miłych i refleksyjnych Świąt, przepełnionych wymianą należnych uczuć w gronie najbliższych!

   Usuń
  2. Szanowna Kiro,

   Życzę Ci przede wszystkim dużo zdrowia. Ogromu miłości i doświadczanego doba. Życzę Ci, abyś doświadczyła wiele ludzkiej życzliwości i uwierzyła, że większość ludzi szuka dobra, nawet gdy w swoich poszukiwaniach czasem błądzi.

   Wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego.

   Usuń
  3. Flavio, Stary Niedźwiedziu, Tie Fighterze!

   Dziękuję!

   Gdyby przypuszczała, że moja świadomość zniknie wraz ze śmiercią mózgu, to bym się chyba... pochlastała (jak to kiedyś mówiła młodzież). Wiara w to, że jest COŚ JESZCZE, nadaje życiu doczesnemu sens.

   Tak więc wierzmy...

   Usuń
  4. Czcigodna Kiro
   Już wykonałaś dużą pracę, bowiem potrafiłaś odnieść się krytycznie do wciskanego Tobie na chama prostackiego kitu z gatunku "żyje się raz". Dobrego dla organizmów na poziomie mentalnym co najwyżej ryb, które do tarła przystępują w sposób instynktowny, a nie świadomy. Jak to napisał u Ciebie Sułtan.
   Bo respekt trzeba mieć jedynie dla Dobra, czego Tobie życzę. Jako że z całej palety wartości czysto ziemskich, nie przypominam sobie, byś którąkolwiek darzyła zbyt dużym respektem.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  5. @Kira

   Zupełnie nie wiem, co odpisać osobie, która najpierw składa życzenia, a potem daje taki "pokaz". Chociaż z niezrozumiałych dla mnie względów jej wypociny są tolerowane na innych blogach, ja nie będę wobec nie tak łaskawa i poinformuję, że jeśli kiedykolwiek pojawi się tutaj mój wpis, nie życzę sobie pod nim jej komentarzy. Bo na innych blogach może sobie pozwalać na ataki histerii, ale we mnie takie coś budzi wyłącznie niesmak.

   Usuń
  6. @ Flavia

   Jeśli pod moimi szczerymi życzeniami zamieściłaś taki chamski, histeryczny komentarz, to pozostaje mi tylko współczuć Ci mentalności...

   Usuń
 3. Składam serdeczne życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla całej Redakcji "Antysocjala" oraz wszystkich ich Gości.
  Wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawzajem, Józefie. Obyśmy byli odporni na kolejne cuda Tusklandii Anno Domini 2015 ;)

   Usuń
  2. Czcigodny Józefie
   Pięknie dziękujemy i życzenia Twoje odwzajemniamy. Bóg z nami. A co z siłami "postępu", w następnym zdaniu mówić nie wypada.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  3. Szanowny Józefie,

   Ciepłych, rodzinnych i pełnych refleksji Świąt Bożego Narodzenia, życzę Tobie i Twojej rodzinie.

   Pozdrawiam serdecznie, TF.

   Usuń
 4. Magia tych Świat zaczyna się wieczerzą w aureoli gwiazd, przy stole pełnym obfitości zbóż i owoców, z czasów pogody i niepogody, i rybą tak bardzo okrzyczaną, a jednak królową tego stołu.
  Tak naprawdę, te Święta kończą jakąś drogę i kierują w nieznane. Bez satelit, wiedzy i kompasu, tylko z głową uniesioną ku górze i pokłonie do gwiazdy, która towarzyszy nam w podróży.

  W wieczerzy minionego czasu z okrzykiem glorii i nadziei na śniadanie z wiecznym alleluja, dołączam do życzeń serc, płynących z tego blogu.
  Radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Odpowiem słowami mistrza Szekspira:

   Święta dlatego w takiej u nas cenie,
   Że są nieliczne w różnych dni bezliku,
   Jak te kosztowne, najgrubsze kamienie,
   Z rzadka dzielące perły w naszyjniku.

   Usuń
  2. Czcigodna Makowa
   Zatem w te dni oderwijmy się od nie zawsze budującej razeczywistości. I mysli skierujmy ku temu, co najważniejsze. W naszym życiu i nie tylko w nim.
   Zdrowych, rodzinnych, najmilszych Świąt Bożego Narodzenia. A ten Nowy Rok, oby dał się w Tusklandii spokojnie przeżyć.

   Usuń
  3. Szanowna Makowa.

   Chwili zadumy, chwili refleksji, chwili wspomnień i mnóstwa chwil radości, dzielonych z najbliższymi życzę Tobie na te Święta.

   Pozdrawiam serdecznie, TF.

   Usuń
 5. Życzę Radosnych Swiąt!
  Niech Jezus Pantokrator poprowadzi nas do radosnego zwycięstwa, a wrogów niech spotka haniebna klęska. Zbyt długo na nią czekali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radosnych Świąt! A co do nadchodzącego roku - oby był nudniejszy, niż poprzednie lata ;)

   Usuń
  2. Czcigodny Dibeliusie
   Obyś okazał się prorokiem! A nam było dane zacząć oglądać początek końca tej, za przeproszeniem, Ery Wodnika.
   Rodzinnych , refleksyjnych i radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego.

   Usuń
  3. Drogi Dibeliusie,

   Na te jakże ważne dla nas katolików Święta, pragnę Tobie i Twojej rodzinie złożyć życzenia rodzinnych, pełnych miłości oraz wolnych od trosk dnia codziennego Świąt Bożego Narodzenia. A na co dzień, tak charakterystycznego dla Ciebie opanowania i rozwagi, których nieustannie, choć z różnym skutkiem próbuję się od Ciebie uczyć.

   Jeszcze raz, wszystkiego co najlepsze na te Święta Dibeliusie!

   Usuń
 6. I ja Wam życzę dobrych, pogodnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie, An-Ko. Spokojnych Świąt? Myślę, że jesteś uosobieniem spokoju. Ale muszę życzyć, by NFZ ci go nie zakłócał :)

   Usuń
  2. Czcigodna An-Ko
   Dużo ciepła dawanego najbliższym i należycie przez nich odwzajemnianego w te dni Święta Narodzenia Pańskiego.
   Mnóstwo serdeczności.

   Usuń
  3. Droga An-Ko

   Pragnę Ci życzyć niewyczerpanych pokładów spokoju, rozwagi, oraz wręcz matczynej, troskliwej życzliwości, dzięki której dawni antagoniści mogą dzisiaj ze sobą w sposób przyjazny rozmawiać. Oby nigdy nie zabrakło Ci tego cudownego podejścia do ludzi, bowiem dokonałaś rzeczy z pozoru niemożliwych za co jestem Ci ogromnie wdzięczny.
   Cudownych Świąt Bożego Narodzenia życzę Tobie i Twoim najbliższy

   Usuń
 7. Wszystkiego dobrego i dużo, dużo zdrowia dla Szanownych Gospodarzy oraz wszystkim odwiedzającym tego bloga.
  https://www.youtube.com/watch?v=2zni1FnjArQ

  klawisz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Klawiszu
   Świąt rodzinnych, ciepłych i pogodnych.
   Pamiętam o Twoim zamówieniu, przeglądam materiały.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Szanowny Klawiszu,

   Dziękuję za piękne wykonanie jednej z moich ulubionych kolęd. Wraz z podziękowaniem składam najlepsze życzenia świąteczne i pozostaję z nadzieją częstszych odwiedzin na Antysocjalu.

   Usuń
 8. Szanowny Stary Niedźwiedziu serdecznie Ci dziękuję za życzenia oraz za obietnicę spełnienia mojej prośby, czym czuję się wyróżniony. Tu wyjaśnię Ci skąd moje zainteresowanie De Gaulle'm, otóż na wakacjach przebywał u mnie mój dobry znajomy z Francji i podczas rozmowy o wszystkim i o niczym - jak to zwykle bywa - rozmowa zeszła na tematy polityczne. Powiedziałem wówczas na temat De Gaulle'a że to jest jedyny Francuz, który budzi mój szacunek i który uratował honor Francji itd. Na co mój francuski przyjaciel odpowiedział, że De Gaulle'a stworzył Hitler i gdyby nie on nie byłoby De Gaulle'a itd. Więc dlatego teraz chcę wiedzieć jak najwięcej o De Gaulle'u.
  klawisz

  OdpowiedzUsuń
 9. Szanowny Tie_fighter bardzo się cieszę że utrafiłem w Twój gust. Nic nie sprawia tak radości jak uczynienie komuś przyjemności. Serdeczne dzięki za życzenia i wzajemnie życzę Ci wszystkiego dobrego.
  klawisz

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż, wysłałem wam swe życzenia w mailu, lecz jako iż mogły one nie dotrzeć, bądź zostać zapomnianymi wśród masy innych, także tutaj pragnę je trochę spóźnienie złożyć, jak i również wszystkim pozostałym gościom Antysocjala.

  Wszystkim życzę zatem spędzenia tych najbliższych dni w rodzinnym gronie i jego cieple, w pełni szczęścia, które będzie wam towarzyszyć przez nadchodzący rok 2015. Nie mniej również zdrowia i pogody ducha, gdyż ta w dzisiejszych czasach zdaje się być najbardziej istotna i jest jedynym co utrzymywać może przy zdrowych zmysłach. Nasz Pan się narodził... Radujmy się zatem i szykujmy się, gdyż tutaj na Ziemi również tworzymy swoje niebo i piekło, a raczej ich przedsionki i zapowiedzi. Życzę wszystkim nieba.

  Robert Grunholz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Robercie
   W imieniu redakcji i naszych Szanownych Czytelników za piękne życzenia dziękuję i z całego serca w dwójnasób odwzajemniam.
   Poza zdrowiem i należytą kondycją psychiczną, jak słusznie zauważyłeś, trzeba już tu na Ziemi tworzyć swoje przedsionki Nieba. Dbać by były godne swojej nazwy i byle kogo do nich nie wpuszczać.
   Więc prośmy Nowonarodzonego, by nas w tym dziele wspomógł.
   Moc serdeczności!

   Usuń
 11. Kochani
  Darujcie spóźnione, ale szczere życzenia (brak zasięgu na odludziu).
  Na pewno w Wigilię myśleliście o tym, co ważne, godnie przywitaliście Pana a teraz dzielicie się ciepłem ducha z bliskimi.
  Bóg się narodził, moce piekielne truchleją!

  OdpowiedzUsuń
 12. Wesolych Swiat :)

  pozdrawima
  PiotrROI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Piotrze
   Serdecznie dziękuję w imieniu całej redakcji. I mam nadzieję, że i Tobie te dni upłynęły w miłej atmosferze, mogłeś się oderwać od codziennych trosk, odpocząć i pomyśleć o tym, co dobre i ważne.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 13. Szanowny Stary Niedźwiedziu,
  Dla mnie najważniejszą rzeczą w wigilijny wieczór było pójście na pasterkę i uczestniczenie we Mszy Św.
  A "dżinglebelle" budzą u mnie,przepraszam, że się tak wyrażę, odruch wymiotny.

  Pozdrawiam świątecznie, dziękując za komentarze na moich Okruchach. Mam nadzieje, że będziesz tam stałym komentatorem. I recenzentem:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodna Pelargonio
   Moim zdaniem w Święcie Narodzenia Pańskiego połączyły się, w sposób już (na szczęście!) nieodwracalny, dwa elementy: chrześcijaństwo oraz polskość.
   Nie każdy został obdarzony łaską wiary. Ale zawsze szanowałem tych którzy akceptują tę polskość i w takim właśnie duchu świętują Wigilię. Bo to nasi sojusznicy w staraniach o reanimację Najjaśniejszej.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń