czwartek, 2 kwietnia 2015

Chrystus zmartwychwstał!

Szanowni Czytelnicy
Jutro będziemy obchodzić rocznicę najważniejszego wydarzenia w dziejach naszej cywilizacji. A następnie świętować zwycięstwo dobra, miłości i mądrości nad złem, podłością i głupotą.
Czasy nie są łatwe. Wprawdzie w dziejach naszego narodu bywały znacznie cięższe, ale wtedy ludzie mieli nadzieję. O którą dzisiaj nie jest łatwo, bo otaczająca nas rzeczywistość zbyt wielu powodów do optymizmu nie oferuje.
Więc zajmijmy się tym sami. Poświęćmy te dni okazaniu wszystkim bliskim ciepła, miłości i życzliwości, która im się należy. A w codziennym pośpiechu nierzadko to zaniedbujemy. I to jest obowiązkiem każdego przyzwoitego człowieka.
Zaś ci wszyscy z nas, którzy zostali obdarzeni łaską wiary, zrobią w te dni coś jeszcze. Bo mają Komu podziękować za dobro którego doświadczyli i Kogo poprosić o pomoc w sprawach tego godnych.

 Flavia de Luce, Tie Fighter i Stary Niedźwiedź

23 komentarze:

 1. Lb 6, 24-26. Pozdrawiam serdecznie.
  mira

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodna Miro
   Najserdeczniej dziękuję za tak piękny cytat z IV Księgi Mojżeszowej.
   Niech i Tobie i Twoim bliskim Pan błogosławi, strzeże Was, rozjaśni nad Wami swoje oblicze i da Wam pokój.

   Usuń
 2. W obliczu z martwych wstania - spójrzcie proszę, jak nędzną jest śmierć. Przy niej zaś - wszelkie inne niegodziwości. Przygotowania do Triduum Paschalnego - miast oczyszczenia duszy, najczęściej - sprowadzane są do robienia porządków. Mycia okien, trzepania dywanów - a przecież (...)?
  Nagi w tych dniach krzyż! W obliczu Chrystusowej męki, Jego cierpień w ostatniej na ziemi drodze zlanej potem i krwią. On to za nas - i dla naszego zbawienia (...)

  Nie marnujcie! Nie marnujmy tej ofiary. Nie rozmieniajmy jej na drobne nic nie wartymi utarczkami. Prawdziwa miłość - to umiejętność pokory wobec własnych słabości!

  Pamiętajcie proszę, że kiedyś wszyscy spotkamy się w domu Pana. Warto myślę - mieć tam samych przyjaciół w okół siebie. Zadbajmy o to dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Adamie
   Masz świętą rację, że należy zdawać sobie sprawę z własnej słabości i niedoskonałości. Wykrzesać w sobie odpowiednio dużą dawkę pokory i wystrzegać się grzechu pychy. Jeśli ktoś potrafi przebaczać swoje krzywdy, mam do niego szacunek. Ale nie akceptuje przebaczaania komukolwiek cudzych krzywd.
   I dlatego uważam, że po przekroczeniu przez zło pewnego progu (każdy ma tu własna wartość krytyczną) po prostu nie wolno milczeć, a czasami nie należy się ograniczać do słów.
   Nie mam pojęcia, czy uda mi się przejść resztę mojej ziemskiej trasy na tyle przyzwoicie, aby zasłużyć na wejście do domu Pana, gdzie juz ktoś na mnie czeka. Ale mam nadzieję że nie trafią tam WSZYSCY. Bo taką hipotezę muszę skwitować gwarą warszawską:
   Pan nasz nie strasz!
   I jak zawsze, życzę Tobie i tym wszystkim, którzy są Tobie bliscy, by Zmartwychwstały spojrzał na Was życzliwym wzrokiem i Wam błogosławił.
   Z Panem Bogiem, Adamie!

   Usuń
  2. Drogi Przyjacielu. Pacyfizm zawsze mi cuchnął. Cuchnie nieustannie odkąd pamiętam. Rozbieżność zaś między nami nie wynika z różnicy oceny zła, ale preferencji wyboru oręża do jego zwalczania.

   Skuteczność utarczek słownych?

   Postaw proszę dwie armie przeciw sobie a uprzednio zabrawszy im broń. Jazgot z tego będzie nieludzki. Wzajem będą się bezcześcić, zaś w środku obozu - kultywować swoje obyczaje. Postaw też proszę obserwatora z boku.

   Co zobaczy? - przepraszam za retoryczne pytanie.

   Nigdy nie zniżaj się do poziomu chama. On - będzie miał w swym "dziele" przewagę, i z pewnością Cię pokona.

   Kto Dawidem - a kto Goliatem?

   Postępująca milowymi krokami laicyzacja życia publicznego wywołuje stan, w którym ludzie naszego pokroju w takim samym tempie stają się mniejszością. Tak więc nie siły - a mądrości nam trzeba, bo inaczej - staniemy się wkrótce podobni wojownikom państwa islamskiego.

   Ja, ani Ty i Tobie podobni - nie zbawimy tego świata. Służyć mu możemy jedynie własnym przykładem. Oni - przegrają swoją własną bronią. Zniszczą ich narkotyki - zniszczą choroby. W końcu zaś - brak potomstwa spowoduje, że nie będą mogli liczyć na czyjąkolwiek pomoc.

   Oni nie będą umierać. Będą zwyczajnie zdychać - czego to w dniu Z Martwych Wstania Pana, życzę im szczególnie serdecznie. Tobie zaś Przyjacielu, jak i bliskim Twemu sercu raz jeszcze życzę Bożego Błogosławieństwa w słusznej co prawda - ale nie godnej co do obranych metod walce.

   Usuń
  3. @Adamie

   Twoje życzenia są - jak zwykle - wyjątkowe. Masz w sobie taki majestat, że człowiek musi wykrzesać z siebie wszystko, co najlepsze, by ci dorównać :) Cenię cię szczególnie za jedną rzecz - zauważam, że bardzo starannie dobierasz sobie towarzystwo i nie chadzasz byle gdzie. Pod tym względem możesz być dla wielu wzorem. To znaczy - jeśli mogę tak nieskromnie powiedzieć - że nasz blog nie jest "byle jakim" miejscem ;)

   Usuń
 3. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dla całej Redakcji "Antysocjala" serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego oraz zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,pełnych wiary, nadziei i miłości.
  Radosnego, wiosennego nastroju,serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
  Wesołego Alleluja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Józefie
   Tobie i Twoim bliskim z całego serca życzę radosnych i pełnych rodzinnego ciepła (w końcu to Twoja specjalność) Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. A i przez resztę roku niech Zmartwychwstały spogląda przychylnie na Was i na wszystkich porządnych ludzi.
   Chrystus zmartwychwstał!

   Usuń
 4. Czcigodni Flavio, Tie_Fighterze i Stary Niedźwiedziu,

  Ps 3,3-8
  Wielu jest tych, co mówią o mnie:
  «Nie ma dla niego zbawienia w Bogu».
  A jednak, Panie, Ty, jesteś dla mnie tarczą,
  Tyś chwałą moją i Ty mi głowę podnosisz.
  Wołam swym głosem do Pana,
  On odpowiada ze świętej swojej góry.
  Kładę się, zasypiam i znowu się budzę,
  bo Pan mnie podtrzymuje.
  Wcale się nie lękam tysięcy ludu,
  choć przeciw mnie dokoła się ustawiają.
  Powstań, o Panie!
  Ocal mnie, mój Boże!
  Bo uderzyłeś w szczękę wszystkich moich wrogów
  i wyłamałeś zęby grzeszników.

  Życzę Zdrowych i Radosnych Swiąt w gronie rodziny i przyjaciół!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Dibeliusie
   Wielkie dzięki za przypomnienie trzeciego psalmu.
   A co się tyczy zakończenia cytatu, wypadałoby Stwórcy trochę w tym dziele dopomóc.
   Niech Zmartwychwstały zawsze daje Wam radość i strzeże Was od złego!

   Usuń
 5. Z okazji świąt dla prowadzących tego bloga oraz dla jego czytelników WSZYSTKIEGO DOBREGO

  klawisz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Klawiszu
   Serdecznie dziękujemy w imieniu Czytelników i własnym. Tobie i Twoim bliskim życzę, aby te Święta upłyneły w ciepłej rodzinnej atmosferze. A i przez resztę roku niech Wam się wiedzie!

   Usuń
 6. Ja także przyłączam się do życzeń - dla autorów i czytelników
  Niech Zmartwychwstały prawdziwie przemienia Wasze życie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodna Olu
   Po niewczasie (cała nasza trójka była "poza zasięgiem") ale bardzo serdecznie dziękuje za Twoje życzenia. I mam nadzieję, że te dni upłynęły Tobie i Twoim bliskim w atmosferze odpowiadającej zmartwychwstaniu Zbawiciela.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. tak, całkiem odpowiadającej...
   teść mi umarł...

   Usuń
  3. @Olu


   Przepraszam, że tak późno. Nie miej odczucia, że twoja informacja została zlekceważona - bardzo nam przykro z powodu twojej straty. Troszkę więcej napisałam u ciebie na blogu. Mam nadzieję, że się trzymasz.

   Usuń
  4. Dziękuję
   Trzymamy się, pewnie, to mąż ma jazdę
   wszystko się skumulowało (tylko wygrana w totka nie... ponury żart)

   Usuń
 7. Ja bardzo spóźniony, życzę jednak wszystkim, by wraz ze Zmartwychwstaniem obudziła się w was nadzieja i marzenia, a także by reszta czasu upływała wam w zdrowiu i radości!

  Oby Panowie pomagali też swym wybrankom w przygotowaniach wszystkiego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Robercie
   Jak już napisałem Oli, z przyczyn technicznych odpowiadam dopiero dzisiaj.
   Pięknie dziękując za te życzenia, wyrażam pewność, że i Tobie w te dni towarzyszyła refleksja nad tym, co w życiu człowieka a zarazem w dziejach ludzkości najważniejsze.
   A co się tyczy tej pomocy, "od zawsze" na naszej witrynie pisaliśmy, że w Święta Narodzenia / Zmartwychwstania Pańskiego najważniejsze jest aby przy stole pani domu była w dobrym nastroju i nie marzyła, aby wreszcie móc się położyć i przespać. A świąteczna wieczerza / świąteczne śniadanie mają być smacznym posiłkiem, nawiązującym do tradycji, ale nie w sposób niewolniczy. A nie jakimś sarmackim obżarstwem.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. @Robercie

   Robercie, twój blog jest dla mnie wzorem. Nie idziesz w taniość i bylejakość, starannie dopracowujesz swoje teksty. Oby takich, jak ty było jak najwięcej!

   Usuń
  3. @Robercie

   Długo miałam techniczne problemy z wejściem na twojego bloga, ale teraz nie mam, więc będę starała się śledzić na bieżąco to, co piszesz. Wybrałeś bardzo trudną drogę (pisania ambitnych tekstów), ale jestem pewna, że ileś ludzi na pewno dzięki tobie czegoś się nauczy i dowie.

   Usuń
 8. Dzisiaj wszedłem na stronę komsomolskiej prawdy i włos zjeżył się mi na głowie. Nie wiem co o tym mam myśleć, czy to są ludzie normalni? Dla znających j. rosyjski http://www.kp.ru/daily/26363.5/3244637/ Co o tym myślicie?

  klawisz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcigodny Klawiszu
   Dziękuję za ten bardzo ciekawy link. należę do pokolenia, które zaliczyło w szkole rusyfikację, z której zresztą jestem o tyle zadowolony, że język wroga przecież trzeba znać.
   Co się tyczy rosyjskich sfer opiniotwórczych i producentów papki medialnej dla tego narodu urodzonych niewolników (kiedy ktoś ich nie trzyma mocno za pysk, natychmiast wszystko rozłazi się w szwach, jak za Jelcyna), masz tam zarówno cynicznych łajdaków, jak i durniów. Ale ludzi o normalnej (wedle naszych kryteriów) psychice, na pewno tam wielu nie znajdziesz. Więc przyznaję Ci rację.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń