poniedziałek, 31 października 2016

p.o. teologa

Nie planowaliśmy tego wpisu, mimo że 31 października jest Dniem Reformacji, jednym z trzech najważniejszych świąt w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Do zmiany decyzji skłonił nas wywiad, którego prof. Grzegorz Kucharczyk udzielił portalowi wPolityce.pl:

Profesor jest przedstawiony jako specjalista od historii Niemiec, co dobrze świadczy o redakcji portalu, która nie próbowała zrobić z niego teologa. Bowiem „wiedza teologiczna” profesora to osobliwa mieszanka ignorancji i kłamstw.

Przypomnijmy najistotniejsze fakty:
Na początku XVI wieku inwestycyjną studnią bez dna Państwa Kościelnego była budowa w Rzymie Bazyliki Świętego Piotra. Proceder handlu odpustami wcześniej rozpoczął papież Juliusz II, lecz do doskonałości doprowadził go Giovanni di Lorenzo de Medici, znany jako papież Leon X. Jako wywodzący się z rodziny biznesmenów co się zowie, wpadł na pomysł, że tak właściwie każdy grzech może być odpuszczony. I to nie przez szczery żal, pokutę i zadośćuczynienie, lecz za żywą gotówkę wyłożoną w odpowiednio wysokiej kwocie. Proceder ten rozprzestrzenił się szczególnie w Niemczech, gdzie przedstawicielem handlowym Leona X był dominikanin Johannes Tetzel, przeor klasztoru w Głogowie. Jego socjotechniki marketingowe biły na łeb na szyję „formy perswazji” współczesnych speców od sprzedaży telefonicznej. Rodzicom tłumaczącym, że po kupieniu odpustu nie będą mieli za co kupić jedzenia dzieciom odpowiadał, że nie jest istotne, że dziecko powoli umrze z głodu, skoro będzie zbawione. Innym argumentem rzutkiego marketera Tetzela było wmawianie potencjalnym nabywcom, iż krzyż z Golgoty sprzed piętnastu wieków jest mało ważny wobec krzyża z herbu papieskiego na Liście Odpustowym. I o ile jeszcze pierwszy „argument” można próbować desperacko bronić, na siłę naciągając Ewangelię (Mat. 16:26 i Mar 8:36), to drugi jest wyjątkowo bezczelną herezją i chamskim bluźnierstwem. Bez porównania mniejsze herezje były przez Kościół Rzymskokatolicki „nagradzane” stosem. Bezmiar tych bluźnierstw przekroczył wytrzymałość przeora augustianów księdza doktora Marcina Lutra. 31.X.1517 umieścił on na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje dzieło „Dziewięćdziesiąt pięć tez, czyli dysputa o mocy odpustów”. I tak się wszystko zaczęło. Datę tę za umowny początek Reformacji uznają wszystkie Kościoły Protestanckie i dzień ten nazywają Świętem Reformacji bądź Pamiątką Reformacji.

Autor linkowanego wywiadu pozwolił sobie na insynuację, jakoby ksiądz doktor Marcin Luter  przekłamał List świętego Pawła, twierdząc że do zbawienia jest potrzebna tylko łaska, „podczas gdy tych słów nie było w oryginale”. Chodzi o List do Efezjan 2:9. Pan profesor, delikatnie rzecz ujmując, kłamie. Co mówi grecki oryginał?
Bowiem łaską jesteście którzy są zbawieni przez wiarę i to nie z was Boga to dar – takie jest tłumaczenie bezpośrednio z greki, słowo po słowie [1]. Dla zainteresowanych – link na końcu.
Również teza, jakoby niektóre księgi Nowego Testamentu Luter ocenzurował, czy też, jak ujęto w wywiadzie „przeznaczył do wyrzucenia” są kolejnym kłamstwem. Autor usiłuje wmówić, że przykładem może być List św. Jakuba, z którego rzekomo usunięto stwierdzenie, że wiara bez uczynków jest martwa. „Luter nauczał, że liczy się tylko wiara.”
Tymczasem we wszystkich polskojęzycznych protestanckich
wydaniach Pisma Świętego jest wyraźnie napisane:
Jak. 2:17 Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie.
18 Lecz powie ktoś: Ty masz wiarę, a ja mam uczynki; pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich.

 
Panu profesorowi Grzegorzowi Kucharczykowi autorzy doradzają akces do Nowoczesnej.pl. Kłamać umie a na tle Ryszarda Petru i jego czirliderek będzie on błyszczeć niczym gwiazda. Tak jak i każdy kto w posiadanie świadectwa maturalnego wszedł zdając stosowne egzaminy a nie kupując ten dokument na bazarze. W końcu wśród ślepców jednooki jest królem.

Refael72
Stary Niedźwiedź

 [1] http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/10/chapter/2/verse/8/param/1 dostęp 31-10-2016

środa, 26 października 2016

Pytania profesora Jerzego Roberta Nowaka – cz.2.

Po przerwie spowodowanej koniecznością poinformowania Szanownych Czytelników "Antysocjala" o prymitywnym oszustwie, na które rząd usiłował nabrać parlament, czas na dokończenie pytań które profesor Jerzy Robert Nowak zadał PiSowi. Niestety odpowiedzi na zdecydowaną większość narzucają się. I pozwalają wyrobić sobie zdanie w kwestii czy oglądana zmiana jest aż dobra, czy jedynie drobna.

Stary Niedźwiedź
Flavia de Luce
Tie Fighter

92) Dlaczego w nowej „reformowanej” pod egidą J. Kurskiego TVP przyznano bardzo wpływowe stanowisko Dyrektora Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej w TVP niejakiemu Wojciechowi Hoflikowi?
93) Dlaczego jedną z głównych twarzy reformowanej telewizji publicznej uczyniono Stanisława Janeckiego, przez lata prawdziwego stachanowca w produkowaniu artykułów antynarodowych (osławione „Nasze winy” wspólnie z S. J. Macem, szczyt samobiczowania w stosunku do Żydów).
94) Kto wymyślił wprowadzenie do telewizji publicznej skrajnego prymitywa Krzysztofa Skiby. w programie satyrycznym w TVP Info.
95) Czy telewizja publiczna zdobędzie się wreszcie na wyświetlenie zablokowanego 10 lipca 2016 r. świetnego filmu małżeństwa Elżbiety i Wacława Kujbidów z Kanady Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty.
96) Przeczytałem dziś wreszcie wiadomość ,dowodzącą, że „Dobra Zmiana” wreszcie dociera do telewizji. Okazało się, że odwołano z funkcji doradcy zarządu telewizji Jana Marię Tomaszewskiego, człowieka z bliskiej rodziny Jarosława Kaczyńskiego ( syn siostry Jadwigi Kaczyńskiej, matki Jarosława).. Okazało się, że przedsiębiorczy pan Jan Maria wszędzie ,gdzie mógł powoływał się na prezesa PiS-u. Aż w końcu sam prezes Kaczyński, dowiedziawszy się o sprawie od J. Kurskiego i K...Czabańskiego uznał, że „Tomaszewski powinien stracić stanowisko w TVP
97) Dlaczego nie doprowadza się –wzorem Węgier- do bardzo znaczącego ograniczenia reklam (zwłaszcza w stacjach prywatnych, i m.in. do skończenia z przerywaniem filmów fabularnych przez reklamy ?
98) Gdy piszę ten tekst jesteśmy być może przed decydującym przełomem w historii telewizji publicznej. Pytanie, czy za parę dni dowiemy się, że na jej czele stanął zdecydowanie najlepszy kandydat na stanowisko szefa telewizji Krzysztof Skowroński, znany z niezależności i otwartości na różne środowiska, a przy tym publicysta z ogromnym doświadczeniem w pracy w mediach elektronicznych.
99) Jak można wytłumaczyć przedziwną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy (czy znów z podszeptu jego nieszczęsnych doradców?) o powołaniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji niejakiego Andrzeja Sabatowskiego ?
100) Po ogłoszeniu pierwszego autentycznego Bilansu Otwarcia publicznie informowano, że skierowane zostaną do prokuratury zarzuty przeciw kilkudziesięciu osobom . Jak dotąd nie słyszymy jednak o rozpoczęciu jakichkolwiek procesów. Kiedyż wreszcie to nastąpi?
101) Dlaczego dotąd nie przygotowano specjalnej „czarnej listy sędziów i prokuratorów”, pokazującej sędziów i prokuratorów skompromitowanych śledztwami i wyrokami w dobie PRL-u. ale także wyrokami i zachowaniami w III RP ?
102) Kiedy obecny rząd i Sejm z większością PiS-owską zdecydują się na wyrzucenie z Powązek komunistycznych zbrodniarzy: B. Bieruta, W.Jaruzelskiego, etc.?
103) Kiedy wreszcie w Warszawie lub w innym dużym polskim mieście powstanie pierwsze muzeum zbrodni komunistycznych, na wzór choćby słynnego budapeszteńskiego „Muzeum Terroru”?
104) Czy wprowadzi się wreszcie tak potrzebną zasadę, że wszyscy członkowie izb skarbowych czy służb celnych oraz komornicy, którzy świadomie i cynicznie doprowadzili swymi niesprawiedliwymi decyzjami do likwidacji jakiegokolwiek przedsiębiorstwa powinni do końca życia spłacać pokrzywdzonych przedsiębiorców z własnych pensji.
105) Czy nie należałoby wprowadzić na wzór amerykański możliwość stosowania dużo wyższych niż dziś wyroków więzienia
106) Czy nie należałoby wprowadzić – na wzór niektórych stanów amerykańskich” specjalnych „tabliczek hańby” umieszczanych na szyjach więźniów?.
107) Czy władze zdobędą się na dokonanie przeglądu co bardziej kontrowersyjnych  wyroków wydanych przez sądy w skali całego kraju i nagłośnienie niektórych szczególnie skandalicznych  w telewizji (tak jak wyrok Sądu Najwyższego, uniewinniający b. posłankę PO B. Sawicką.).?.
108) Czy władze zdecydują się na przedstawienie- zestawu przynajmniej kilkudziesięciu najmniej sensownych werdyktów Trybunału Konstytucyjnego (m.in. wyroku blokującego zmniejszenie  emerytur esbekom etc., przypomnianego niedawno przez prof. T. Marczaka zablokowania przez TK uznanie własności polskiej na Ziemiach Odzyskanych za niepodważalną, i in.).
109) Kiedy zostanie ogłoszona Lista Hańby, zawierająca nazwiska  najgorszych katów ubeckich i esbeckich?.
110) Kiedy dojdzie wreszcie do bardzo znaczącego przycięcia emerytur b. esbeków i esbeków oraz sędziów skompromitowanych wyrokami w sprawach politycznych?
112) Czy władze zdecydują się na zbadanie sprawy braku kontroli państwowej nad okradzeniem polskich podwykonawców przez zagranicznych inwestorów przy budowie autostrad i przykładne ukaranie winnych zaniedbań w tej sprawie.
113) Kiedy dojdzie do ogłoszenia wyników śledztwa w sprawie złodziejstwa ekipy prezydenckiej w Klarysewie?
114) Czy władze nie powinny powołać specjalnej komisji dla przejrzenia nagłośnionych w programach „Państwo w Państwie” i „Sprawa dla reportera” spraw wielu ludzi jakże mocno skrzywdzonych w ostatnich ośmiu latach?. Wiązałoby się z tym również podjęcie jak najszybszych działań dla naprawienia  krzywd i ukarania ich sprawców.
115) Czy władze zdecydują się na rozważenie powołania przy radach miejskich rzeczników praw mieszkańców, mających koordynować działania dla obrony przed bezdusznością jakże wielu sądów, ZUS-ów, urzędów skarbowych?
116) Czy nie należałoby zapewnić bezpłatną obronę prawną dla uboższych osób,  skarżących na pokrzywdzenie przez urzędy, wspierać działalność stowarzyszeń, broniących osób pokrzywdzonych przez sądy, ZUS-y, urzędy skarbowe etc.?
117) Czy nie należałoby ogłosić zasadę nie przedawnienia wszelkich przestępstw w sprawach afer gospodarczych od 1989 r. ?
118) Czy nie należałoby powołać specjalnego Instytutu Badania Afer , obdarzonego wielkimi, kompetencjami (na wzór IPN-u). Myślę , że najlepszym szefem takiego Instytutu mógłby być jeden z niewielu sprawiedliwych prokuratorów – prokurator Andrzej Witkowski z Lublina.
119) Czy władze zdecydują się na umożliwienie nagrywania rozpraw sądowych  dla zwiększenia kontroli nad skrajnie „subiektywnymi” orzeczeniami sądów?
120) Czy dojdzie wreszcie do przerwania niechlubnej praktyki nagminnego ograniczania jawności obrad sądowych oraz  stosowania sądowej „cenzury prewencyjnej” wobec niektórych książek i filmów.
121) Czy polskie władze i kierownictwo frakcji parlamentarnej PiS- zdecydują się na wytoczenie zarzutów zdrady stanu b. premierowi Donaldowi Tuskowi za bezprawne oddanie śledztwa w sprawie Smoleńska stronie rosyjskiej, ze szkodą dla polskich narodowych interesów.
122) Czy polskie władze i kierownictwo frakcji parlamentarnej PiS nie powinny wystąpić o postawienie zarzutów zdrady stanu b. premierowi RP D.Tuskowi i b. ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu za przeforsowanie 26 lutego 2008 r., mimo odmiennej opinii prezydenta L. Kaczyńskiego decyzji o uznaniu niepodległości Kosowa?
123) Czy władze resortu sprawiedliwości zdecydują się postawić zarzuty b. prezesowi IPN-u, a obecnie senatorowi, Leonowi Kieresowi za to, że w 2005 r. bezpodstawnie przyznał status pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, choć już wiedziano wówczas o jego agenturalnej działalności.
124) Dlaczego nie wprowadzono u nas ustawy medialnej, na wzór węgierski  ustanawiającej bardzo  wysokie milionowe kary za  oszczerstwa.
125) Dlaczego wciąż utrzymuje się na stanowisku ministra spraw zagranicznych byłego nominata B. Geremka Witolda Waszczykowskiego, tak skompromitowanego swym nieudacznictwem, ogromnymi zaniechaniami w wymianie ambasadorów i skrajną służalczością wobec USA.
126) Dlaczego minister W.Waszczykowski faktycznie nic nie zrobił dla promowania mniejszości polskiej w Niemczech, mimo wcześniejszych obietnic PiS-u, w tym prezesa J. Kaczyńskiego w tej sprawie?
127) Dlaczego nie ma dużo bardziej stanowczych działań władz polskich dla ukrócenia godzących głównie w polskie dzieci bezprawnych praktyk posthitlerowskich Jugendamtów, zabierających dzieci ich rodzinom?

128) Czy polskie władze nie powinny dużo energiczniej niż dotąd naciskać na zwrot jakże wielu tysięcy dzieł sztuki skradzionych z Polski przez Niemców w czasie wojny?
129) Czy polskie władze zwrócą się do Niemiec, aby choćby ze względów moralnych, pomogły materialnie w odbudowie wspaniałego gmachu Muzeum Śląskiego, metodycznie zniszczonego przez nazistów. w latach 1941 -1944?
130) Dlaczego nowe władze PiS-u nie zadbały jak dotąd o dużo mocniejsze upowszechnienie tak zapomnianej prawdy o rozmiarach zbrodni niemieckich. O egzekucjach na Polakach w Palmirach pod Warszawą wie bardzo znaczna ilość osób, podczas gdy niemieckie zbrodnie na Pomorzu Gdańskim w końcowych miesiącach 1939 r, są prawie całkowicie nieznane.
131) Co Polska zrobi dla udaremnienia realizacji najskrajniejszego aktu niemieckiej złej woli wobec Polski – budowy rurociągu Nord Stream 2?
132) Czy w odpowiedzi na ingerencje niemiecka w nasze sprawy wewnętrzne rząd PiS nie zdobędzie się wreszcie na obronę usilnie germanizowanej mniejszości Serbów Łużyckich w Niemczech?
133) Kiedy władze niemieckie zrehabilitują 2 tysiące przedstawicieli Polonii w III Rzeszy wywiezionych przez nazistów do obozów koncentracyjnych i innych miejsc zagłady?
134) Kiedy władze niemieckiego „Państwa Prawa? ) oddadzą wreszcie zagrabione przez nazistów na początku drugiej wojny światowej wcale nie małe mienie niemieckiej Polonii?
135) Czy rząd p. B. Szydło i prezydent A. Duda zdobędą się wreszcie na tak potrzebne ogłoszenie przez parlament bezprawności ogromnych żydowskich roszczeń materialnych wobec Polski na sumę 65 miliardów dolarów?
136) Czy Sejm ,zdominowany przez PiS-owską większość zdobędzie się na zaproszenie naszego znakomitego przyjaciela z USA prof. Normana Finkelsteina, by publicznie wyrazić mu wdzięczność za to, co zrobił dla udowodnienia bezprawności żydowskich roszczeń wobec Polski. Prof. Finkelstein zrobił niewątpliwie w tej sprawie więcej niż wszyscy polscy politycy razem wzięci !.

137). Dlaczego tak długo utrzymywano na stanowisku szefa najważniejszej ambasady RP – w Waszyngtonie absolutnego szkodnika Ryszarda Schnepfa? Zagadka- jakie lobby go tak skutecznie popierało?

138) Kto wymyślił i poparł tak fatalną dla polskich interesów narodowych na Ukrainie kandydaturę J. Piekło na stanowisko ambasadora w Kijowie?

139) Dlaczego rząd PiS toleruje najnowszą niemądrą decyzję W.Waszczykowskiego o nominacji na ambasadora w Dakarze (2 lipca 2016 r.) „faktycznego komisarza politycznego” w MSZ za czasów Geremka - Michała Radlickiego?

140) We wpisie na blogu z 3 września przytaczałem opinie publicysty M. Hałasia i pisarza S. Srokowskiego (z „Warszawskiej Gazety” z 2 września 2016 r.), bardzo krytycznie oceniające przebieg najnowszej wizyty prezydenta A. Dudy w Kijowie z powodu powtarzania banałów i uogólnień „na okrągło”, sprzecznych z realiami, unikania zajmowania stanowiska w sprawach fundamentalnych, zwłaszcza w sprawie rozliczenia z ludobójstwem popełnionym na polakach przez UPA. Kto doradził prezydentowi takie zachowanie w czasie wizyty na Ukrainie?

141) Ciekawe, kto doradził prezydentowi Dudzie akceptację inicjatywy, by wspólnie „wskazać i uhonorować Polaków, którzy ratowali Ukraińców, Ukraińców, którzy pomagali Polakom w czasach, kiedy dziś wiemy, że dokonywano strasznych zbrodni
142) Jak doszło do tego, że Katarzyna Kasperczyk, która usprawiedliwiała gloryfikację UPA na Ukrainie, po zdjęciu ze stanowiska wiceministra spraw zagranicznych została 1 września 2016 r. głównym doradcą premier Szydło?
143) Czy rząd p. B. Szydło poprze postulat Kresowiaków, aby sejmową uchwałę potępiającą ludobójstwo UPA zastąpić ustawą w tej sprawie? Uchwała jest aktem niższego rzędu i nie ma mocy prawnej.
144) Czy wreszcie zmieni się lekceważący stosunek władz polskich, w tym przede wszystkim MSZ-u do postulatów 300-tysiecznej mniejszości polskiej na Litwie i podejmie skuteczne kroki przeciw jej dyskryminowaniu.?
145). Czy obecny rząd zdobędzie się wreszcie na stanowcze działania dla zapobieżenia likwidacji szkolnictwa polskiego na Litwie?
146) Co zrobi obecny polski rząd dla przerwania przez Litwinów dyskryminowania polskiej rafinerii w Możejkach, m.in. przez skrajne zawyżanie taryf kolejowych wobec tej rafinerii?
Władysława Wielhorskiego, profesora Wyższej Szkoły Nauk Politycznych w Wilnie w latach 1930-1939, posła na Sejm , w 1940 roku deportowanego w głąb ZSRS : „Polska szlachetność wobec Litwy powinna się kończyć tam, gdzie zaczyna się szowinizm i nacjonalizm Litwinów”

147) Czy przywódcy PiS zdają sobie sprawę z ogromu izolacji politycznej Polski w świecie?. Z tego jak bardzo mocno nasza polityka zagraniczna przypomina kolos na glinianych nogach?
„Pocieszam się, że ta stara k…a Francja odcierpi jeszcze za naszą krzywdę – zawsze nas zdradzała i sprzedawała”.(Cyt. za M. Król: Zemsta Kisiela, „SuperExpress” 19 października 2016 r.)

148) Czy rząd i politycy PiS nie powinni wreszcie dużo ostrzej odpowiadać na wciąż ponawiane ataki ze strony UE: napaści czołowych luminarzy UE typu M. Schulza, ,nagonkę lewackiej większości Parlamentu Europejskiego, wtrącanie się komisji weneckiej w wewnętrzne sprawy Polski?

149) 21 maja 2016 r. upominałem się na blogu o jak najszybsze usunięcie G. Schetyny z przewodnictwa komisji zagranicznej. Nie rozumiem, dlaczego PiS trzyma na czele tak ważnej komisji polityka, który jest rzecznikiem totalnej opozycji, a zarazem należy do podszczuwaczy przeciw Polsce do Komisji Europejskiej
150) Jak wytłumaczyć kolejny skandaliczny wybryk ministra W. Waszczykowskiego. –usunięcie z kręgu doradców Matthew Tyrmanda, znakomitego publicystę i patriotę, syna najbardziej utalentowanego polskiego intelektualisty pochodzenia żydowskiego, który zadebiutował po 1944 r. w Polsce, Leopolda Tyrmanda, znanego z nonkonformizmu i ogromnej identyfikacji z polskością.

151) O czym prezydent Duda rozmawiał z amerykańskimi Żydami?

152) Czy prezydent A. Duda zdaje sobie sprawę ze skutków, jakimi grozi jego przedwczesne poparcie dla tak kontrowersyjnej sprawy jak umowa z CETĄ - w Kanadzie w maju tego roku?.

153) Czy polska polityka wobec Rosji nie jest za mało elastyczna i racjonalna, jak głoszą m.in. marszałek senior Sejmu VIII kadencji Kornel Morawiecki i prof. Witold Modzelewski ?
154) Czy p. premier B, Szydło, jeśli już ciągle nazbyt litościwie utrzymuje ministra – szkodnika W.Waszczykowskiego w swoim rządzie nie powinna mu przynajmniej zalecić, by wziął coś na wstrzymanie w swej niepohamowanej paplaninie?
 155)  Czy rząd PiS-u wreszcie położy kres skandalicznym wieloletnim zaniedbaniom w sprawie repatriacji, zwłaszcza w kontekście Polaków w Kazachstanie, którzy cierpią skrajną dyskryminacją ze względu na gwałtowny wzrost nacjonalizmu Kazachów?
156) Czy rząd PiS rzeczywiście zapomina o tej obietnicy jak głosi chyba człowiek odpowiedzialny – naczelny „Rzeczpospolitej”?.
157) Czy obywatel amerykański może być polskim wiceministrem spraw zagranicznych?
158) Czy rząd RP postawi na dużo mocniejsza poprawę stosunków z 10 - milionową Białorusią w imię promowania polskich interesów narodowych, a nie interesów Zachodu?
 


sobota, 22 października 2016

Szwindel roku

Wbrew planom redakcji, druga część pytań pana profesora Jerzego Roberta Nowaka do PiS musi poczekać, bowiem ostatnio wybuchła nielicha bomba.
W piątek przed zaśnięciem Stary Niedźwiedź włączył kanał TVP Info. I po krótkiej informacji filmowej o kolejnej zadymie Przestępczości Organizowanej podczas zadawania przez nią pytań „podkomisji smoleńskiej”, wysłuchał wywiadu pani redaktor (jej nazwiska SN nie zapamiętał) z panem doktorem Stanisławem Tyszką z klubu Kukiz 15, wicemarszałkiem Sejmu.
Zamysłem prowadzącej było zogniskowanie rozmowy na tej sprawie, więc z ewidentną nadzieją w głosie spytała dr Tyszkę, czy przysłuchiwał się obradom komisji obrony narodowej. I tu spotkała ją niemiła niespodzianka. Bowiem pan wicemarszałek odpowiedział, że w tym czasie zajmował się bez porównania ważniejszą sprawą. Którą poza wszelką dyskusją jest traktat CETA i oszustwo z nim związane.
Okazało się bowiem (ktoś z klubu K15 szczęśliwie to sprawdził) że dostarczone sejmowi przez rząd tłumaczenie na polski treści tego traktatu JEST NIEZGODNE z angielskim oryginałem. Wypadły z niego takie „drobiazgi” jak choćby stwierdzenie, że sygnatariusze tego traktatu wyrażają zgodę na sprzedaż w swoich krajach żywności genetycznie modyfikowanej.
Oczywiście dziennikarka pamiętała, czyj chleb je. Zatem po nieudanej kolejnej próbie skierowania rozmowy na temat Smoleńska, stwierdziła że ani chybi był to błąd tłumacza. I dodała iż żywność GMO będzie zawierać odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Dr Tyszka wykazał kobiecie że nie ma pojęcia, o czym mówi. Dodając iż już w przypadku mięsa nie będzie obowiązku informowania, czym zwierzęta były karmione. Tu redakcja Antysocjala pozwoli sobie przypomnieć, że przyczyną „choroby wściekłych krów” i zgonów ludzi, którzy jedli  pochodzącą od nich wołowinę, było właśnie żywienie.
Pan wicemarszałek Tyszka poinformował o zawiadomieniu przez klub K15 prokuratury o możliwości popełnienia przez rząd przestępstwa, polegającego na świadomym i celowym oszukaniu parlamentu. Dodał że niszcząc polskie rolnictwo, PiS dołączyłby do doborowego towarzystwa tych, którzy zdążyli już zniszczyć polski przemysł, polski handel i polską bankowość. Zatem jego klub oczekuje od pani premier Szydło wzmocnienia sprzeciwu Walonii polskim wetem. Na co pani premier wedle kalendarza eurokołchozu w sprawie CETA ma czas do najbliższego czwartku.
Tyle pan wicemarszałek Stanisław Tyszka. Redakcja od siebie dopowiada, że jeśli CETA przejdzie, a do tego wymaganą do ratyfikacji przez polski sejm większość 2/3 głosów zapewni chwilowy sojusz PiS z PO, będzie to świadczyć o dojściu do porozumienia mocodawców USraelskich z niemieckimi i rozkazach wydanym przez nich służbie. A różne bajeczki i parole czcicieli Napoliona o jego płomiennym polskim patriotyzmie nie będą się nadawały nawet do wbicia na gwóźdź w latrynie.
 
Stary Niedźwiedź
Flavia de Luce
Tie Fighter


PS
W dzisiejszym (22.10.2016) wydaniu portalu "wPolityce" jest krótkie omówienie tego wywiadu:

http://wpolityce.pl/polityka/312739-tyszka-apeluje-do-pani-premier-aby-zglosic-weto-ws-ceta-tak-jak-zrobila-to-belgia?strona=1

Ale o "usterce" w polskim "tłumaczeniu" tekstu traktatu CETA rzecz jasna ani słówka. Streszczenie to podpisane jest "-dodał gah". Dziennikarz ten  wstydził się podpisać nazwiskiem i nas to nie dziwi.
SN FdL TF

czwartek, 20 października 2016

Pytania profesora Jerzego Roberta Nowaka – cz.1.

Za niecały miesiąc minie pierwsza rocznica powołania rządu pani premier Beaty Szydło. Nosiliśmy się z zamiarem zwrócenia uwagi na kilka kwestii związanych z funkcjonowaniem rządu i jego zaplecza parlamentarnego. Zarówno bez nienawiści Przestępczości Organizowanej czy sierot po „ojczyźnie dojnej” spod znaku alimenciarza, jak i religijnego uwielbienia wazeliniarzy, którzy na każde bez wyjątku słowo krytyki reagują oskarżeniem o chęć „ustrzelenia Kaczora”. Ale ubiegł nas pan profesor Jerzy Robert Nowak, który na swoim blogu:

http://jerzyrnowak.blogspot.com/
 

poczynając od 5 października w serii felietonów pod tytułem „Sto kilkadziesiąt pytań do p. prezydenta A. Dudy i p. premier B. Szydło oraz do władz PiS-u” zadaje wiele istotnych pytań. Dotyczących zarówno spraw bardzo ogólnych a zarazem  bardzo ważnych (CETA), jak i tak szczegółowych jak nominacje na niektóre stanowiska w przestrzeni publicznej.
Pan profesor wyraźnie stwierdza:
„Uważam, że PiS już dotąd popełnił zbyt wiele błędów, które musi usunąć ,jeśli chce wygrać w następnych wyborach. Uważam obecne rządy PiS-u za największą szansę dla Polski, którą za wszelką cenę należy skutecznie wykorzystać, m.in. poprzez usunięcie rozlicznych karierowiczów i lizusów, którzy przykleili się do tej partii.”
Pytania uznaliśmy za tak istotne, że postanowiliśmy je przytoczyć, ze względu na ich ilość dzieląc tę listę na dwie części. Na niektóre autor sam udziela odpowiedzi na swoim blogu, do którego odsyłamy wszystkich Szanownych Czytelników, zainteresowanych jego opiniami w tej materii. Zachowaliśmy oczywiście oryginalną numerację, według której brakuje pytania o numerze 111, poprawiliśmy jedynie ewidentne literówki.

Stary Niedźwiedź
Flavia de Luce
Tie Fighter


1) Dlaczego w Polsce od listopada 2015 r. faktycznie nie zrobiono niczego dla walki z wszechogarniającą kraj biurokracją, tak patologicznie rozbuchaną w czasie rządów PO?.
2) Kiedy rząd zlikwiduje wreszcie kilkanaście tysięcy najbardziej szkodliwych przepisów, które krępują rozwój przedsiębiorczości – tak jak postulują od dawna przedsiębiorcy i ekonomiści.
3) Kto wymyślił - na szczęście wycofany - projekt wprowadzenia specjalnych wielkich emerytur dla żon byłych prezydentów: gąskowatej D. Wałęsowej, umiejącej aż nazbyt mocno zadbać o swe dobra materialne J. Kwaśniewskiej i dla bardzo nieprzyjemnego, rozpychającego się babska – A. Komorowskiej?
4) Dlaczego od listopada 2015 r. dotąd w Polsce nie zrobiono nic dla wsparcia średnich i drobnych przedsiębiorstw, zmniejszenia ich opodatkowania?
5) Czy nie należałoby wprowadzić 10-letniego zakazu pełnienia funkcji publicznych dla wszystkich urzędników, którym udowodni się skrajną rozrzutność w rozdawnictwie wygórowanych premii dla siebie samych i dla swych pracowników?
6) Czy doprowadzi się wreszcie do likwidacji niszczącej małe firmy lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą co miesięcznej składki na ZUS? 

7). Czy polscy politycy gospodarczy zmuszą wreszcie korporacje do płacenia podatków w Polsce?
8) Dlaczego polscy ministrowie (najpierw W. Waszczykowski, a potem M. Morawiecki ) wyrazili poparcie Polski dla umowy TTIP, powszechnie uważanej za zagrożenie dla małych i średnich krajów, a korzystnej tylko dla wielkich amerykańskich korporacji?
9)Dlaczego rząd Beaty Szydło nie zdecyduje się na podjęcie publicznej debaty w tak ważnej dla przyszłości narodu sprawie jak umowa z CETĄ?
10 )Czy władze polskie nie powinny zdobyć się na jak najszybsze wprowadzenie w Polsce – na wzór rozwiązań przyjętych w Niemczech - tzw. ustaw kompensacyjnych, zapewniających suwerenność działań Polski wobec prawodawstwa narzucanego przez biurokratów z Brukseli ?
11) Dlaczego władze nie spróbują dokonania pełnego bilansu zysków i strat Polski po wejściu do Unii Europejskiej? Polecam pod tym względem świetną bardzo krytyczną książkę Tomasza Cukiernika „Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa”.
12) Czy nowe władze zdecydują się wreszcie na rozliczenie oszustw dokonanych przez firmy zachodnie kosztem polskich partnerów, zarówno w czasie stowarzyszenia z UE, jak i po wejściu do Unii Europejskiej? Przypomnę dla przykładu, że już 11 sierpnia 2002 r. „Wprost” informował, że w Szczecinie odnotowano ponad 80 wypadków oszukania polskich firm przez ich niemieckich partnerów, głównie z branż budowlanej, dziewiarskiej i drzewnej.
13) .Czy zostaną podjęte środki dla ukarania winnych nadużyć przy powstawaniu zagranicznych supermarketów. Raport NIK –u sprzed kilku lat dowodził, że ponad 50 proc. zagranicznych supermarketów powstało z naruszeniem prawa.
14) Czy przywódcy PiS-u nie powinni zaapelować do członków swej partii o przygotowanie w skali krajowej listy złych prezydentów, burmistrzów i radnych, odpowiedzialnych za zabagnienie sytuacji w poszczególnych miastach przez wiele lat , a zwłaszcza za horrendalne zadłużenia?
15)Czy w warunkach tak wielkiego załamania czytelnictwa w Polsce nie należałoby podjąć jak najszybciej starania o zmniejszenie tak dużego podatku VAT wobec książek w Polsce?
16) Czy w warunkach tak wielkiego kryzysu demograficznego Polsce nie należy podjąć starania dla zmniejszenia absurdalnie wysokiego VAT na artykuły dla dzieci?
17) Dlaczego nie wprowadza się w Polsce -na wzór węgierski- podatku reklamowego, który najmocniej uderzyłby w media, kierowane przez zagranicznych właścicieli, takie jak TVN czy „Newsweek”. Nie rozumiem, dlaczego nowe władze nie wprowadziły dotąd tego tak potrzebnego podatku, który uderzyłby w zagraniczne, na ogół anty-PiS-owskie media, a zarazem dałby dodatkowe pieniądze dla budżetu?
18) Dlaczego nie wprowadza się w Polsce zasady wyrzucania supermarketów z centrum miast na ich obrzeża , tak jak to robią na Zachodzie i tak jak to robią Węgrzy?
19) Dlaczego nie wprowadza się w Polsce przyjętej na Węgrzech  zasady, że supermarkety, które wykazywały przez ostatnie dwa lata straty, wyrzuca się z Węgier, aby „biedni” zachodniacy nie dopłacali do Węgier.
20) Dlaczego w Polsce wciąż toleruje się narzucanie przez zagraniczne banki nieuzasadnionego wyższego oprocentowania kredytów? Dlaczego nie wprowadzono – wzorem Węgrów - specjalnej ustawy kontrolującej  banki przez Bank Narodowy.
21) Dlaczego w Polsce w konflikcie między frankowiczami a bankami wciąż forsuje się rozwiązania korzystne tylko dla banków?
22) Dlaczego nie ogłasza się pełnego bilansu obecnego polskiego zadłużenia wobec zagranicy, z dokładnym konkretnym wyliczeniem zagranicznych podmiotów, wobec których jesteśmy zadłużeni?
23) Dlaczego politycy gospodarczy nie ogłoszą publicznie, iż nigdy nie dojdzie w Polsce do wprowadzenia podatku katastralnego, tak niebezpiecznego zwłaszcza dla ludzi uboższych?
24) Dlaczego władze PiS-u tak długo nie zauważyły, że niektóre tak potrzebne zmiany personalne  w spółkach i na czele wielkich zakładów bardzo się przeciągały i przeciągają?
25) Czy nie można doprowadzić – tak jak zrobili to Węgrzy – do wymuszenia na zachodnich sieciach energetycznych obniżenia cen dostarczanego przez nich gazu, energii, ciepłownictwa?
26) Dlaczego nie przygotowano - na wzór zachodni - zasady mocno ograniczającej udział zagranicznego kapitału w mediach  i w kinematografii
27) Dlaczego nie wprowadzić – na wzór węgierski opodatkowania pornografii? Na Węgrzech podatek tej kwestii nazwano „podatkiem od kultury” (kulturadó), bo pieniądze pozyskane dzięki niemu idą na wzmacnianie rozwoju kultury.
28) Dlaczego nie wprowadzić pełnej kontroli hazardu przez władze polskie? Dotąd hazard jest w rękach zagranicznych (izraelskich).
29) Dlaczego po powstaniu nowego rządu PiS nie wykorzystano znakomitych umiejętności takiego znawcy gospodarki jak Cezary Mech, b. twórca programu gospodarczego PiS-u w 2005 r. i wiceminister finansów.
30) Dlaczego nie wykorzystuje się należycie tak świetnego znawcy problematyki gospodarczej jak ekonomista, obecny poseł Janusz Szewczak, czołowy pogromca banksterów.
31) Dlaczego rząd nie zdecydował się dotąd na powierzenie J. Szewczakowi stanowiska szefa Komisji Nadzoru Finansowego, jak sugerowano w niektórych mediach?
32) Polsce wciąż grożą niemieckie roszczenia do Ziem Odzyskanych, skoordynowane z materialnymi roszczeniami żydowskimi. Warto w tym kontekście pokazać, do jakiego stopnia Niemcy skupują polskie długi! A szczególnie warto zabrać się za dokładne obliczenie rozmiarów zniszczeń wojennych w Polsce, dokonanych przez Niemcy.
33) Czy nie należałoby wprowadzić wysokiego podatku od luksusów, który objąłby wszystkie osoby z różnych polskich władz od 1989 r., które wykorzystały swoje funkcje do zdobycia nieuzasadnionych korzyści materialnych?.
34) Dlaczego nie ujawnia się Aneksu nr 2 do raportu o likwidacji WSI?
35) Dlaczego tak długo aż do ostatnich dni blokowano działania prowadzące do ujawnienia zastrzeżonego zbioru Instytutu Pamięci Narodowej
36) Dlaczego wciąż utrzymuje się tak niebezpieczną ustawę 1066, legalizującą ewentualne wejście obcych służb na terytorium Rzeczpospolitej?
37) Dlaczego dotąd nie podjęto śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień policji – poprzez prowokowanie zajść w czasie Marszów Niepodległościowych
38) Dlaczego przywódcy PiS ograniczyli do skrajnego minimum manifestacje patriotyczne na ulicach, w ten sposób zostawiając KOD-owi pole do opanowywania ulicy? Jak długo PiS będzie kontynuował karygodną bierność w wychodzeniu z manifestacjami na ulicę., umożliwiając głupawe, nie mające konkurencji popisy KOD- u (vide choćby w manifestacji z 24 września 2016 r i ostatnie dwa dni protestów proaborcyjnych.
39) Czy władze PiS- wreszcie coś zrobią dla skoordynowania public relations w ręku prawdziwie dobrego fachowca który czuwałby nad zapewnieniem dużo lepszego niż dotąd pijaru dla PiS-owskiego rządu?
40) Czy władze PiS-u nie widzą konieczności jak najszybszej wymiany składu Państwowej Komisji Wyborczej, która po tylekroć wykazała swą nieudolność?
41) Czy władze w Polsce zdecydują się na przeforsowanie w parlamencie tak oczekiwanej przez wiele polskich środowisk radykalnej zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenie ordynacji mieszanej z dużą ilością okręgów jednomandatowych?.
42) Czy nie należałoby rozważyć - na wzór szeregu krajów (m.in. Belgii, Australii, Nowej Zelandii) – wprowadzenie obowiązku udziału w wyborach pod rygorem wysokich grzywien.
43) Dlaczego nie podejmie się działań dla jak najszybszego usunięcia ze stanowiska obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, skrajnego lewaka , znanego ze stronniczości i wrogości do PiS-u?
44) Dlaczego tak długo odwlekano działania dla odwołania obecnego prezesa NIK-,skompromitowanego tak wielu zarzutami ?
45) Doradców prezydenta A. Dudy najbardziej obciążą fakt, że nikt z nich nie zwrócił uwagi prezydentowi na potrzebę szybszego zwołania Sejmu. po wyborach, co zapobiegłoby tak podgrzewanemu przez opozycję sporowi o skład Trybunału Konstytucyjnego.
46) Warto zastanowić się, czy nie należałoby postawić przed Trybunałem Stanu ministra obrony Bogdana Klicha za katastrofalne pogorszenie stanu armii i drastyczne obniżenie stanu obronności Polski , począwszy 2007 r.
47) Dlaczego w czasie, gdy potrzeba jest jak najwięcej osób zdolnych do władania bronią w Polsce utrzymuje się niebywałe ograniczenia w posiadaniu broni?
48) Dlaczego terenowe struktury tak potrzebnego Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego utonęły w letargu (poza niezwykle dynamicznie rozwijającym się AKO w Poznaniu) ?
49) Po co na świetne skądinąd spotkanie historyków z prezydentem A. Dudą w połowie listopada 2015 r. zaproszono nie mającego nic wspólnego z historia ekonomistę i socjologa Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego.
50) Dlaczego w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” z 7 kwietnia 2016 r. Prezydent A. Duda wycofał się z wcześniejszego tak trafnego stwierdzenia o opozycjonistach modlących się „Ojczyznę dojną racz nam wrócić panie”?
51)_Dlaczego prezydent Andrzej Duda 10 kwietnia 2016 r. wypowiedział słowa o potrzebie „wzajemnego wybaczania”, szybko pośrednio skontrowane jeszcze tego samego dnia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego?
52) Kto ostatnio doradził Prezydentowi, by podczas pobytu w Gdańsku podszedł do Lecha Wałęsy i uścisnął mu rękę.
53) Dlaczego większość PiS-owska w Senacie poparła 29 czerwca 2016 r. uczczenie minutą ciszy Janiny Paradowskiej, starej wyrafinowanej kłamczuchy z postkomunistycznej „Polityki”?.
54) Czy nie nazbyt wolno trwa proces wymiany skompromitowanych kadr urzędniczych na różnych szczeblach władzy.
55) Dlaczego rząd PiS-u nie występuje o jak najszybsze odwołanie Elżbiety Bieńkowskiej z funkcji komisarza UE?
56) Dlaczego tak niewiele słychać o działaniach i sugestiach Narodowej Rady Rozwoju? Czy jest to gremium o roli pozorowanej, bez znaczenia, działające sobie a Muzom ?
57) Dlaczego do Narodowej Rady Rozwoju powołano w 2005 kilka tak nieodpowiednich osób, od początku krytykowanych przez mnie, jak stary komunistyczny karierowicz Adam D. Rotfeld (nie zasiada już w tym gremium),. germanofil Piotr Buras (sam zrezygnował w grudniu 2015 r.. na znak protestu przeciwko polityce prezydenta A. Dudy), czy poplecznik L. Balcerowicza Stanisław Gomułka?
59) Dlaczego do Narodowej Rady Rozwoju nie włączono żadnego z tak wybitnych znawców problematyki niemieckiej jak prof. B. Musiał, mecenas S. Hambura, prof. T. Marczak i in.?
60) Dlaczego do sekcji Narodowej Rady Rozwoju, zajmującej się bezpieczeństwem i obronnością nie włączono takiego fachowca jak b. wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej Romuald Szeremietiew, a powołano m.in. gen. Edwarda Pietrzyka, ostatnio „wsławionego” głównie pięcioletnim pobytem jako ambasador w Korei Północnej.
61) Czy naprawdę dobre było dobranie do Narodowej Rady Rozwoju ludzi znanych, ale częstokroć bardzo różniących się poglądami, a często nawet tak jak D. Rotfeld, J .Buras. W. Orłowski, S. Gomulka J. Osiatyński, związanych ze starym Establishmentem.
62) Czy nie ma żadnego doradcy do spraw pijaru przy pani prezydent? Wszyscy widzą jak dobrze wyróżnia się ona na tle poprzednich żon prezydentów. A jednak nawet ona ostatnio popełniła niepotrzebne faux pas. Trudno pogodzić się z faktem, że żona tak patriotycznego prezydenta wraz z córką wolały pójść na komedię Woody Allena niż na odbywającą się tego samego dnia premierę tak ważnego filmu jak Smoleńsk ?
62) Czy nie można było uniknąć fali kontrowersyjnych nominacji na czele różnych spółek za czasów zarządzania Ministerstwem Skarbu przez Dawida Jackiewicza?
63) Dlaczego tak długo tolerowano bardzo wielkie wpływy na ministra skarbu Jackiewicza ze strony jakże słusznie usuniętego z PiS-u jego kumpla Adama Hofmana?
64) W związku z atakami, jakie wywołały liczne obsady kierownictw spółek warto przypomnieć pytania zadawane przez cytowanego wyżej dziennikarza W.Muchę, związanego z „Gazetą Polską”. Analizując, dlaczego nowi wyznaczeni przez PiS szefowie spółek nie dążą do audytów poprzednich kierownictw spółek, red. Mucha zapytywał: „Dlaczego po tym audycie sejmowym nie pojawiły się kolejne, jeszcze niżej sięgające w głąb funkcjonowania państwa. Dlaczego nie poszły konkretne zawiadomienia do prokuratury? Dlaczego, jeżeli poszły to utknęły?
65) Czy przedstawiciele rządu PiS-u (być może sam minister M. Morawiecki) nie powinni jak najszybciej wyrzucić na zbity pysk pazernych prezesów EuRoPoLGazu?
66) Czy nie można było zapobiec fali jakże niepotrzebnych ataków na PiS w związku z przyśpieszoną karierą młodego 26-letniego rzecznika MON-u, b. pracownika apteki w Łomiankach Bartłomieja Misiewicza.
67) Czy nie było nonsensem włączenie do zarządu grupy energetycznej „Energia –Operator” 58 –letniej pielęgniarki Violetty Mackiewicz- Sasiak bez wyższego wykształcenia.
68) Przy różnych nominacjach do kierownictw spółek poza podstawowym elementem – względem na kompetencje powinno się też pamiętać o elemencie praktycznym. Tego typu nieudane i niepotrzebne nominacje dają świetne argumenty dla różnorakich przeciwników PiS-u W związku z tym warto przywódcom PiS-u dać kolejne pytanie: czy poprą zapowiadany przez Pawła Kukiza przygotowywany przez jego partię „Kukiz 15” projekt ustawy, która wprowadzałaby przepisy wykluczające nepotyzm i kolesiostwo?.
69) W pełni zgadzam się z opinią Rafała A. Ziemkiewicza, że PiS „sprawę warszawską po prostu przespało” na rzecz Jana Śpiewaka z „Naszego Miasta” czy Piotra Gruzioła
70) Dlaczego przez tyle miesięcy „reformowania” w stylu J. Kurskiego publiczna telewizja nie zdobyła się na ani jeden szerszy program demaskatorski na temat którejś z wielkich afer rządów Platformy? Jedyny wyjątek pod tym względem, to nagłaśnianie w ostatnim czasie warszawskiej afery reprywatyzacyjnej.
71) Dlaczego w TVP przez prawie rok od utworzenia rządu PiS nie zrobiono nic dla obalenia tworzonych panegirycznych mitów o L. Balcerowiczu?
72) Czy po niedawnym. bezczelnym targowickim wręcz ataku Janusza Lewandowskiego na Polskę w Parlamencie Europejskim nie należałoby przygotować w telewizji publicznej wielkiego programu publicystycznego o „dokonaniach” tegoż osobnika na czele resortu prywatyzacji?
73) Dlaczego nie uruchomiono w TVP cyklu: „Jak rujnowano Polskę”, pokazującego bardzo konkretnie jak dewastowano polska gospodarkę w przeróżnych regionach kraju.
74) Dlaczego nie pokuszono się o stworzenie cyklu filmów dokumentalnych , pokazujących oszustwa Okrągłego Stołu”, prawdziwą historię Polski, począwszy od czasów stalinowskich, rolę żydokomuny, inny, nie zakłamany obraz wydarzeń marcowych 1968 r. w na terenie całego kraju, rozbijając mit wyolbrzymiający działania michnikowców w Warszawie, a więc coś, co od lat oprotestowuje b. walterówka i b. komandoiska Irena Lasota- Hirszowicz. Dlaczego nie przypomniano dotąd w TVP w należyty sposób znaczenia starcia Kościoła z Państwem w dobie tzw. Millenium.? Dlaczego dotąd brak wielkiego filmu dokumentalnego pokazującego ogromna role dla Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego, nie tylko największego hierarchy kościelnego, ale zarazem największego polskiego męża stanu po wojnie?
75) Dlaczego nie zdobyto się dotąd w telewizji publicznej na odbrązowienie takich pseudoautorytetów jak B. Geremek, A. Michnik, T. Mazowiecki, J. Kuroń, czy J. Turowicz?
76) Dlaczego nie uruchomiono dotąd w publicznej telewizji specjalny cykl o 26 - leciu manipulacji ”Gazety Wyborczej”, omówienia najjaskrawszych oszczerstw tej gazety (vide jej niedawny atak na ks,.biskupa W. Mehringa) ?
77) Dlaczego nie zrealizowano w telewizji publicznej cyklu programów pokazujących kulisy zbrodni dokonanych przez Nieznanych Sprawców w okresie od 1989 do 2016 r.(około 70 zbrodni, począwszy od zamordowania księży Niedzielska, Suchowolca i Zycha w 1989 roku) ?
78) Dlaczego tak bardzo wybiórczo dobiera się do programów publicystów wyłącznie z kilku gremiów prawicowych, a pomija się przedstawicieli takich czasopism jak „Warszawska Gazeta”, „Niedziela” , „Opcja na Prawo”, Polityka Polska”, „Polonia Christiana” etc?
79) Dlaczego nie zrobiono żadnego programu ,pokazującego rozmiary krajowego antypolonizmu w latach 1989-2016 ?
80) Dlaczego po dziesięcioleciach „pedagogiki wstydu” nie zrobiono dosłownie nic dla wzmocnienia tak długo tłamszonej dumy narodowej Polaków
81) Dlaczego przed przystąpieniem do zmian w telewizji publicznej nie starano się szeroko nagłośnić ogromnych rozmiarów opanowania programów telewizji publicznej przez jedną opcję platformerską.
82) Dlaczego nie uruchomiono w 1 lub 2 programie telewizji publicznej wielkiego cyklu filmów – półkowników, zablokowanych przez nową cenzurę począwszy od lat 90-tych.
83) Dlaczego w telewizji publicznej nie pomyślano dotąd o przeprowadzenie wywiadu z którymś z czołowych węgierskich polityków, ekonomistów, socjologów, czy politologów na temat węgierskich transformacji od 1989 r. i oporów wobec nacisków UE i Sorosa?
84) Dlaczego polska telewizja publiczna nie spróbowała przeprowadzić wywiadu z tak wielkim politykiem małego kraju jak Victor Orbán?
85) Dlaczego w telewizji publicznej nie zdobyto się na dłuższą korespondencję z Rumunii, gdzie zabrano się nader energicznie za skorumpowanych komunistycznych prominentów, aresztując m.in. dwóch premierów, kilkunastu ministrów i parę tysięcy innych wpływowych osób.
86) Dlaczego w telewizji publicznej nie pokazano w czasie dobrej oglądalności reportażu dokumentalnego z Islandii. Ten mały kraj nie tylko odważył się na odmowną decyzje w sprawie wejścia do Unii Europejskiej, ale stanowczo rozprawił się ze swoimi banksterami (wsadzono do więzienia 26 bankierów). Znakomity wzór dla nas !
87 - Zapytajmy , dlaczego tak irytująco małe są zmiany personalne w telewizji publicznej. 8 sierpnia 2016 r. prezes TVP J. Kurski wyjaśniał w rozmowie braćmi „„Zatrudnienie około 300, może nawet 350 osób, nie ma uzasadnienia.
88) Dlaczego „reformowana’” TVP blokuje występy tak znakomitego pieśniarza i satyryka patriotycznego Andrzeja Rosiewicza.
89) Dlaczego w „reformowanym” radiu i telewizji nie przyznano nawet małego programu Janowi Pietrzakowi?
90) Dlaczego „reformowana” TVP nie chce programów Wojciecha Cejrowskiego, tłumacząc się w głupawy sposób Jego rzekomo podeszłym wiekiem.
91) Dlaczego w „reformowanym” Radiu dalej utrzymuje się na zesłaniu po północy (programy od 24 w nocy w Trójce) tak znakomitego patriotycznego i antykomunistycznego dziennikarza jak Wojciech Reszczyński. Dodajmy, że zrobiono z nim coś, czego nie zrobiono nawet w czasach rządów SLD – zabrano mu programy w lecie.

poniedziałek, 17 października 2016

Podolacy - cz.5

Życiu publicznym zaczęło się tyle dziać (aborcyjna mina, CETA etc.) iż czas kończyć galicyjską odskocznię od współczesności i przypominanie skazanych na śmierć przez zamilczenie ludzi takiego formatu, jakiego w obecnej polityce, co w swoim komentarzu przypomniał czcigodny Jarek Dziubek (pozdrawiam serdecznie) już się dzisiaj nie spotyka.
Hrabia Kazimierz Feliks Badeni herbu Bończa urodził się w Suchorowie 14 października 1846 jako syn Władysława i Cecylii Badenich. Po ukończeniu studiów, zakończonych doktoratami z prawa i z filozofii, tak jak i jego młodszy brat Stanisław Marcin (poseł i dwukrotny marszałek Sejmu Krajowego Galicji, członek austriackiej Izby Panów) poświęcił się polityce.
Swoją karierę rozpoczął od funkcji starosty w Żółkwi, potem kolejno w Rzeszowie i Krakowie. Posłował wielokrotnie do Sejmu Krajowego Galicji, w latach 1888 – 95 był jej namiestnikiem.
Sprawując tę funkcję szukał kompromisu z Rusinami, zawierając z nimi porozumienie. Dał się poznać jako sprawny organizator, łącząc to stanowisko z osobistym kierowaniem galicyjskimi dyrekcjami skarbu oraz dóbr państwowych i z wielkim sukcesem organizując w roku 1894 Wystawę Krajową we Lwowie. Kontynuował dzieło hrabiego Gołuchowskiego Starszego rozbudowując polskie szkolnictwo. Oraz jak na konserwatystę przystało, pokazał że jest człowiekiem zasad. Gdy Franciszek Józef nie chciał się zgodzić na złożenie na Wawelu zwłok Adama Mickiewicza, Badeni zagroził swoją dymisją. I cesarz wycofał swój sprzeciw, bowiem hrabia Kazimierz był dla niego zbyt wartościowym człowiekiem.
W roku 1895 cesarz mianował go premierem rządu Austrii, w przemówieniu inicjującym jego działalność bardzo ciepło wyrażając się o osobie premiera. Sprawując tę funkcję dążył do upowszechnienia prawa wyborczego, tworząc tzw. piątą kurię, z której posłów mogli wybierać najmniej zamożni obywatele, do tej pory pozbawieni prawa wyborczego. Dążył do zwiększenia praw narodów wchodzących w skład austriackiej części monarchii i to stało się powodem upadku jego rządu.
Gdy w roku 1897 zrównał w prawach na terenie Czech język czeski z niemieckim, pangermanie Georga Schönerera, otwarcie głoszący postulat przyłączenia Austrii do II Rzeszy, rozpoczęli awantury w parlamencie (regulamin pozwalał posłom na przemawianie bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych). Tzw. „prawo Falkenhayna” pozwalało na okiełznanie warcholących posłów przy pomocy policji i premier Badeni z niego skorzystał. Na ulicach Wiednia rozpoczęły się zamieszki, do Niemców dołączyli też socjalistyczni użyteczni idioci, nie chcący pamiętać, komu zawdzięczają możliwość wybierania swoich posłów. I stary Prohazka udzielił rządowi Badeniego dymisji.
Jako ciekawostkę mogę podać, że rząd ten składał się z premiera i dziewięciu ministrów – sześciu Niemców i trzech Polaków (poza Badenim Leona Bilińskiego i Edwarda Rittnera). Nie pomyliłem się w rachunkach bowiem premier sprawował jednocześnie funkcję ministra spraw wewnętrznych. O takiej liczbie ministerstw można tylko pomarzyć w czasach, gdy w rządach pojawiają się tak operetkowe fuchy, jak ministrowie do spraw pedałów i lesbijek, pieprzenia w eurobambus i europieprzenia w bambus.
Kazimierz Badeni był żonaty z Marią Marianną Apolonią hrabianką Skrzyńską, miał z nią syna Ludwika Józefa Władysława i córkę Marię. Zmarł w roku 1909, wracając pociągiem z kuracji w Karlsbadzie.
Wspomniałem powyżej o Leonie Bilińskim, który w rządzie Kazimierza Badeniego kierował finansami Austrii. Czas na więcej informacji o tej wartej przypomnienia postaci.
Urodził się w Zaleszczykach 15 czerwca 1846 jako syn Wiktora Bilińskiego herbu Sas i baronówny Malwiny Brunickiej. Uczęszczał do szkół w Trembowli, Buczaczu, Stanisławowie i Tarnopolu. W latach 1863-1867 studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, uzyskując stopień doktora praw. Po ukończeniu studiów związał się z tą uczelnią, specjalizując się w ekonomii społecznej. Z czasem jako profesor kierował Katedrą Ekonomii Społecznej, wielokrotnie był dziekanem Wydziału Prawa a w latach 1878 – 79 rektorem Uniwersytetu Lwowskiego, na którym wykładał do roku 1892.
Po ukończeniu studiów karierę naukową łączył z urzędniczą (praca w Namiestnictwie) a następnie polityczną. W roku 1883 po raz pierwszy został wybrany do parlamentu Austrii i mandat ten sprawował aż do czasu upadku monarchii austro – węgierskiej. Wielokrotnie był prezesem lub wiceprezesem Koła Polskiego w Radzie Państwa (oficjalna nazwa dwuizbowego parlamentu Austrii). Funkcje parlamentarne łączył z odpowiedzialnymi stanowiskami państwowymi. W latach 1893 – 95 kierował austriackimi kolejami, w latach 1895 – 97 finansami austriackimi w rządzie Badeniego. W roku 1900 objął stanowisko gubernatora Banku Austro – Węgierskiego, które sprawował do 1909 a w latach  1912 – 1915 był austro – węgierskim wspólnym ministrem skarbu i jednocześnie cywilnym namiestnikiem Bośni i Hercegowiny (stanowiska te były oficjalnie połączone w systemie konstytucyjnym c. k. monarchii).
Był zwolennikiem przekształcenia tejże monarchii z dualistycznej w trialistyczną z polskim komponentem i dlatego łączył działania patriotyczne (repolonizacja Uniwersytetu Lwowskiego, udział w Naczelnym Komitecie Narodowym, a następnie kierowanie nim od roku 1916) z lojalnością wobec cesarza.
Austrofile zarzucają mu dopuszczenie do sarajewskiego zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Istotnie Biliński otrzymywał meldunki policyjne i wywiadowcze iż takie niebezpieczeństwo istnieje. Ale nie zrobił nic, by temu zapobiec. Żeby było ciekawiej, o przygotowywaniu tego zamachu przez koła związane z serbskim wywiadem dowiedział się też premier Serbii Nikola Pasić. I wiedząc czym musi się ewentualna wojna skończyć dla Serbii, próbował  dyskretnie ostrzec Wiedeń, ale jego starania okazały się nieskuteczne.
Mam na ten temat hipotezę roboczą. Uważam że Biliński świadomie grał na wojnę Państw Centralnych z Rosją i klęskę tej ostatniej, co doprowadziłoby do przyłączenia do habsburskiej monarchii znaczącego fragmentu ziem polskich i ułatwiło znacznie realizację idei trialistycznej. Zabójstwo następcy tronu dawało pewność wybuchu wojny z Rosją, która po japońskiej kompromitacji nie mogła sobie pozwolić na pozostawienie bez pomocy swojego serbskiego bulteriera. Bo w głupotę czy śmierdzące lenistwo Bilińskiego nigdy nie uwierzę.
W II RP nie było chętnych do skorzystania z wielkich doświadczeń ekonomicznych Leona Bilińskiego. Jedynie premier Paderewski na krótko powierzył mu w roku 1919 tekę ministra skarbu. Nie przyniosły też większych sukcesów jego starania o intensyfikację stosunków gospodarczych polsko – austriackich. Ograniczyły się one do utworzenia kierowanego przez niego Banku Polsko – Austriackiego z siedzibą w Wiedniu. Leon Biliński zmarł tam 6 czerwca 1923.
Za ostatnią z arbitralnie wybranych osób z grona „podolaków”, moim zdaniem wartą przypomnienia, uważam „hrabiego Wojtka”.
Hrabia Wojciech Dzieduszycki herbu Sas urodził się w Jezupolu 13 lipca 1848. Jego rodzicami byli Władysław i Antonina z Mazarakich. Zmarł w Wiedniu 23 marca 1909. Wielokrotnie posłował do Sejmu Krajowego Galicji i wiedeńskiej Rady Państwa, był aktywnym członkiem zarządu Koła Polskiego. W latach 1906 – 7 pełnił funkcję ministra do spraw Galicji w rządzie Maksa von Becka. Mało kto wie o jego działalności  literackiej i naukowej – od roku 1896 był profesorem historii filozofii i estetyki Uniwersytetu Lwowskiego, bardzo lubianym przez studentów. Ale na wieczną pamięć zasłużył jako bohater niezliczonych anegdot, z których przytoczę dwie ulubione.
W latach 1881- 93 prezydentem austriackiego parlamentu był Franciszek Jan Smolka (ojciec austriacki oficer pisał się Schmolke a matka była z domu Nemethy, ale Lwów zrobił swoje). Gdy na tym stanowisku stuknęła mu dziesiąta rocznica, posłowie postanowili to uczcić. Ktoś szalony, nieświadomy tego co czyni, wygłoszenie laudacji powierzył hrabiemu Wojtkowi. I posłowie usłyszeli (cytuję z pamięci):
Starożytni Grecy wierzyli, że przy narodzinach każdego dziecięcia obecne są muzy i to one decydują o jego losie. Jeśli pocałują dziecię w czoło, zostanie myślicielem. Jeśli w dłoń, pisarzem lub artystą etc. W co ciebie dostojny jubilacie pocałowały muzy, skoro już dziesięć lat zasiadasz w fotelu prezydenta izby poselskiej?
Druga anegdota wiąże się z jego funkcją ministra do spraw Galicji. Panował wtedy zwyczaj, iż polityk pierwszy raz obejmujący tekę ministerialną był przyjmowany na audiencji przez cesarza. W rządzie von Becka poza nim było jeszcze dwóch debiutantów, którzy zgodnie z obowiązującą  etykietą przybyli w dworskich mundurach, obficie szamerowanych na złoto, z trójkątnymi kapeluszami (tzw. „pierogami”) i przy szpadach. Natomiast Dzieduszycki pojawił się w kontuszu przy karabeli. Stary Prohazka nie wytrzymał i spytał:
- Panie hrabio, dlaczego nie ubrał się pan tak jak pańscy koledzy?
- Najjaśniejszy pan raczy wybaczyć prowincjuszowi – odparł zapytany. Zanim dowiedziałem się, gdzie w Wiedniu znajduje się gmach operetki, koledzy już zdążyli wybrać z rekwizytorni wszystko co najlepsze.

I tym akcentem kończę swój konserwatywno – galicyjski cykl.

Stary Niedźwiedź